נסיגת חניכיים, איך נמנעים ממנה ?

בקרב האוכלוסיה המבוגרת השמירה על היגיינת השיניים היא נמוכה מאוד. כ70 אחוזים מהאוכלוסיה מעל גיל 30 סובלים מבעיות חניכיים ביניהם נסיגות, דלקות ועוד. למרות שכמעט כולנו למדנו בצעירותנו בעזרת הרצאות בית ספריות וחינוך מההורים, כמה חשוב לשמור על שינינו, אפשר לראות שרוב הקהילה המבוגרת מזניחה את שיניהם.

ממה נגרמות בעיות החניכיים

הגורם העיקרי לבעיות החניכיים הוא הזנחת השיניים, כתוצאה מכך מצטברות כמויות של חיידקים שמפרישים חומרים לא רצויים שיכולים לגרום לבעיות שונות כמו: דימום בחניכיים, חניכיים אדומות ונפוחות, וגם נסיגת חניכיים שהוא הגרוע ביותר כיוון שתופעה זו יכולה לגרום לאיבוד השיניים. צריך לקחת בחשבון בעיות שנמצאות מלידה, אך גם לקחת בחשבון שיש להם פתרון.

הגורמים העיקריים לנסיגת החניכיים

לנסיגת החניכיים ישנם גורמים רבים, אך הגורמים החשובים שבאמת אפשר להמנע מהם הם: עישון כבד, שתיית אלכוהול או קפה שחור בכמויות. העישון פוגע בחניכיים בכך שבעת העישון הפה מתחמם מאוד, דבר זה יכול אותו אדם להגיע למצב לא נעים של נסיגת חניכיים בלי שהוא ירגיש.

נסיגת החניכיים היא בעיה מאוד מסובכת מפניי שקשה מאוד לזהותה, אותו אדם שהבעיה נמצאת אצלו לא חש בכאב, אפשר להרגיש זאת רק כאשר השיניים מתחילות להתנדנד, אך זהו שלב מאוחר מידיי.

נסיגת חניכיים עקב עישון

השתלות חניכיים

ישנם מקרים נדירים מאוד שבהם אפשר להשתיל חניכיים. בעיות החניכיים יכולות לנבוע מדלקת חניכיים מתמשכת אשר לא מטפלים בה או מחלות חניכיים שונות. ישנה עוד בעיה שגורמת לאי נוחות של המטופל, כאשר לאדם יש את בעיית נסיגת החניכיים מתחילים לראות את שורש השן עקב התקצרות החניכיים.כתוצאה ממצב זה, התמיכה שתופסת את השיניים יורדת ובגלל זה השיניים מתנדנדות ויכולות ליפול, מצב זה מצריך שיקום פה לא זול במיוחד.

איך אפשר למנוע נסיגת חניכיים ?

הטיפול הטוב ביותר בבעיה זו הוא מניעת הבעיה, כלומר הקפדת צחצוח פעמיים ביום, הצחצוח צריך להיות בצורה נכונה כדי להשפיע על הפה והשיניים, צחצוח בצורה מעגלית ועדינה כדי לא לפצוע את החניכיים,מומלץ לשאול את השיננית על דרך הצחצוח בעת הביקור אצלה, גם חוט דנטאלי חשוב מאוד מפני שהוא יכול להוציא אוכל התקוע בין השיניים, בעוד שמברשת השיניים לא יכולה להגיע אליו, משחה מומלצת לצחצוח שיניים היא Pronemal

תרצו ייעוץ מרופא מומחה ?