כאבי שיניים בזמן הריון

טיפולי שיניים בהריון

לרופא המטפל באישה בהריון נוצר אתגר, כאשר הוא מחליט לטפל במטופלת במצב בריא של הריון.רופא השיניים צריך להיות זהיר מאוד בטיפוליו כדי לא לפגוע באם ובעובר.

מפני שישנם אמצעים שיכולים לפלוט קרינה או חומרים מסוכנים אחרים אשר פוגעים בעובר, בשל זאת ישנה חשיבות רבה לטיפולי השיניים אשר עוברת האם, מכיוון שטיפולים אלה משפעים על המצב הבריאותי שלה ושל התינוק.
בימינו, נדיר מצב שבו מרפאות שיניים מקצועיות פוגעות בנשים בהריון, מפני שככל שהזמן עובר מרפאות בארץ ובעולם מתחילות להבין את החשיבות של טיפולי שיניים בהריון.

שינויים במהלך טיפולי שיניים בהריון

כאשר ישנה אישה בהריון אשר צריכה להישאר בתנוחה הרבה זמן, סיכויי ההתעלפות גדולים יותר. רופא השיניים צריך לוודא שמקום משכב המטופל נוח לנשים בהריון לאורך זמן כדי לא לגרום למצב של התעלפות.

לרוב נשים הרריות מושפעות במצבים רגשיים שונים באמצע הטיפול כמו:
דיכאון, עצבים, עייפות. ישנה תופעה טבעית במהלך הריון שלפעמים עוזרת  בטיפול שיניים שהיא קרישת דם גבוה אצל נשים הרריות, ובגלל עובדה זו נשים בהריון מדממות פחות באמצע טיפול שיניים.

כאבי שיניים בהריון מה עושים ?

קיים מיתוס שצריך לנפץ האומר שלא אפשרי לבצע טיפול שיניים בזמן הריון, לא מעט נשים סובלות מכאבי שיניים בהריון ולא נכנסות לטיפול עקב המיתוס הקיים.

בזמן ההריון לא אפשרי לנטול משככי כאבים לשיניים ולכן רבות נמנעות מטיפולים בזמן הזה.

אך ישנם משככי כאבים אשר מותר לנטול בזמן הריון והם : אופטלגין ואקמול, אך בכל מקרה אנו ממליצים להיוועץ ברופא לפני כל סוג של החלטה כזו !
ישנם חומרים העלולים להזיק למטופלת משך ההריון ורק הרופא המטפל ידע כיצד להתאים עבודה את משכך הכאבים הנכון.

ישנם נשים הרגישות גם למשככים המותרים לכן חובה להתייעץ!
לקבלת יעוץ מרופא שיניים מומחה בזמן הריון מלאי את הטופס ורופא מומחה יחזור אלייך עם ליווי מלא!

שינויים הקשורים ישירות בפה כולו

מקרים מאוד נפוצים בקרב נשים בהריון הם אכילה בשעות לא קבועות, בגלל צריכת סוכר גבוה והתקפי רעב, תופעות אלה יכולות לגרום לעששת ולחורים רבים בגלל אי שמירת היגיינת השיניים לאחר אכילה מרובה.

אך במהלך ההריון ישנם שינויים בחוש בטעם שביכולתם לגרום לתחושה מוזרה בפה, כתוצאה מעובדות אלה אלמנט ההקאה מתגבר בהריון. אלמנט זה יכול לגרום לבעיות שיניים ממגע של חומציות הקיבה בשיניים ופה.

תכנית המניעה

היעד שנשים בהריון שואפות להגיע אליו הוא שמירה על היגיינת הפה במהלך ההריון, ובכך להפחית את כמויות החיידקים הנמצאים בפה בתקופה זו וכדי למנוע עששת ודלקות דומות. מדענים רבים הוכיחו במחקרים כי נשים אשר שמרו על הגיינת הפה עם רמת חיידקים נמוכה ילדו ילדים עם אותם נתונים.


איך מבצעים טיפול ביתי לשיניים בזמן ההריון ?

הדרך הטוב ביותר היא כמובן מניעה מוקדמת אך גם אם צצים כאבי שיניים או כל בעיה כדאי לטפל ולהמנע בצורה הבאה:

  • שמירה יסודית על ניקיון הפה.
  • לצחצח פעמיים ביום את השיניים.
  • דיאטה נכונה משפרת פלאים.
  • ניתן להשתמש בסודה לשתיה לשטיפת הפה.
  • לא מומלץ לצחצח שיניים אחרי הקאות.
  • בכדי לא לפגוע באמייל השן כדאי לצחצח במברשת רכה.
  • מיי פלואוריד לצחצוח.
  • כאשר המצב חמור כדאי לבצע שטיפת פה מיוחדת הנקראת : Chlorhexidine.

מעבר לטיפול הביתי כדאי לבצע בדיקות ולבקר את רופא השיניים, ישנם מצבים כמו עששת שכאשר אינם מקבלים טיפול מתאים יכולים לגרום לכיב דנטלי וצלוליטיס, לכן יעוץ ליווי ובדיקות חשובים מאוד.

חשיבות טיפולי שיניים בהריון

למרות שישנם סוגי טיפולים שאינם מומלצים ואפשריים בתקופת ההיריון, חשיבות תחזוקת השיניים בזמן הזה היא לאין ערך !

מומלץ מאוד להגיע לניקוי מלא ובדיקות מקיפות של השיניים ברגע שנודע לכן ההריון, כך יתוכנן עבורכם משך ההריון בצורה נכונה וחוסר הוודאות תרד ותוכלו להיות רגועות שזה אולי אחד הדברים החשובים משך התקופה שהעובר מתפתח לו ברחם.

מומלץ לבצע ניקוי נוסף כאשר נכנסים אל השליש השני של ההריון ובכך להבטיח את בריאות הפה בצורה המיטבית ביותר !

תרצו ייעוץ מרופא מומחה ?