שיינים עקומות

יישור שיניים – כל מה שכדאי לדעת

אחד מהתחומים המבוקשים ברפואת השיניים הוא יישור שיניים. רפואה זו מתמחה בצמיחה של שיניים שלא גדלות בצורה נכונה, וכיצד לטפל במצב כזה, רפואה זו נקראת גם רפואה אסתטית מפני שהיא מתמחה בעיצוב השיניים בצורה הטוב והיפה גם מבחינה רפואית.

רוב האנשים ששומעים את המילים יישור שיניים ישר מקשרים זאת לגשר ברזל שלרוב רואים אצל נערים ונערות מתבגרים, וזוהי טעות נפוצה, מפני שיש הרבה חידושים מלבד ההמצאה המגושמת של גשר המתכת , בעשור האחרון עולם יישור השיניים התפתח מאוד. בהדרגה גשר המתכת שאנו מכירים הולך ונעלם מהקטגוריה של יישור השיניים, בזכות התפתחות תחום רפואה זה. כך הומצאו שיטות יעילות יותר מגשר המתכת.

אסתטיקה ביישור השיניים

הדבר העיקרי שהפריע ביישור השיניים הייתה הבעיה האסתטית. גשר המתכת לא מחמיא למטופל שנאלץ להסתובב איתו על שיניו במשך כל תקופת הטיפול. בעיה נוספת היא שטיפול כזה נמשך שנה עד שנתיים ודבר זה גרם לנזק לא קטן לילדים בחברה שלנו.

גשר המתכת היווה גם בעיה למבוגרים, במיוחד לאלה שעבודתם דורשת קשר עין עם כל האוכלוסייה, דבר זה פגע בביטחון העצמי של אותם האנשים. מגבלה נוספת היא שלא ניתן להוריד את הגשר המגושם וכך נוצר קושי  בהיגיינת השיניים מפני שהצטברות לכלוך בין השיניים פוגעת בשכבה החיצונית של השן.

החידושים ביישור השיניים

בשנים האחרונות התגלו לא מעט שיטות משופרות לגשר המתכת המגושם. אחת מהן היא השיטה שבה הגשר מותקן מאחורי השן ואינו נראה לעין. שיטה נוספת שהומצאה ע"י חברה אמריקאית היא גשר שקוף, זוהי פלטה לא קבועה שמורכבת על השיניים.

הפלטה כמעט ולא מורגשת ולא נראית לעין מפני שהיא שקופה ודקה מאוד, ובאפשרות המטופל להסיר אותה מתי שירצה. ישנה שיטה זהה מאוד לגשר המתכת כאשר ההבדל הוא רק שהקוביות על השן הן בצבע השן וכך קשה להבחין בהן, הן עשיות מחומר פלסטיק עמיד.

מתי צריך לעשות טיפול ליישור ?

התפתחות יישור השיניים הגיעה מכמה סיבות. ישנם אנשים אשר יש ביכולתם להוציא סכומי כסף גדולים והם מחליטים להשקיע אותו ברפואה אסתטית. בעולם המערבי  שבו אנו חיים השיניים הם חלק מאוד חשוב ולא רק לאכילה. החיוך הלבן והיפה הוא סימן להצלחה, לעוצמה, לחיוניות ובעיקר לביטחון העצמי.

טיפולי יישור השיניים הם מהירים מדויקים ואסתטיים. תחום זה הוא תחום מאוד מרתק ומשום כך לחצה האקדמיה על חברות גדולות להשקיע בפיתוח של רפואה זו, בעיקר עקב הכסף הרב המתגלגל בתחום זה. בשל כך מנסים למצוא תחליף לשיטות הישנות המגושמות  על ידי התפתחות בתחום הנדסת החומרים שיעזרו לפתח את השיטות החדישות של יישור השיניים בעולם.

מהם הגורמים להתעקמות השיניים ?

ישנם מספר גורמים שמביאים לתוצאה של שיניים עקומות, למשל: אחת הלסתות גדולה מהשניה ובכך נגרם חוסר איזון בשיניים ( לרוב תכונה גנטית תורשתית).

גורמים נוספים של התעקמות השיניים:

  • מחלות חנייכים.
  • גידול סרטני.
  • איבוד שיניים.
  • פציעות טראומיות.

בקרב ילדים מציצת אצבע יכולה לגרום לשיניים עקומות או שימוש במוצצים משך תקופות ארוכות, בעיות מהסוג הזה ניתנות לתיקון על ידי מומחה ליישור שיניים שיכול להחזיר את החיוך למקומו וליישר את השיניים.

אפשרות נוספת ליישור

עוד שיטה שהיא בעצם שתלים דנטלים שמחדירים ללסת ולאחר מכן מתאפשר להזיז את השן למקום הנכון. הדבר הייחודי שמאפיין את כל השיטות הללו הוא שהטיפול מותאם אישית לכל לקוח בהתאם לבעייתו הייחודית לרוב בעזרת אמצעים ממוחשבים מה שמגביר את רמת הדיוק והיעילות. 

שיטות אלו לא מאוד זולות ויכולות להגיע לסכומי כסף גבוהים. גם קופות החולים מבצעות טיפולי יישור שיניים כאשר הן מציעות תנאי תשלום נוחים. לסיכום, תחום יישור השיניים הפך בזמן האחרון לפיתרון למיליוני אנשים ברחבי העולם, וממשיך לגדול בקצב מפתח.

יישור שיניים בעזרת קשתיות יישור

 חשוב לדעת, כי מרבית בני האדם לא נולדים עם שיניים ישרות ונאלצים להתמודד עם תהליכים שונים של יישור שיניים בשיטות המוכרות. Invisaling מציגה חידוש עולמי – יישור שיניים בעזרת קשתיות יישור שקופות המחליפות את הטבעת וחוטי המתכת המוכרים לכולנו.

התוצאה האסתטית של טיפול מסוג זה מדהימה. גם בחיוך הרחב ביותר קשה להבחין בקשתיות השקופות שעושות את העבודה מאחורי הקלעים. בשיטת Invisaling , כל המכשור שקוף ונוח. אין מה שמפריע בפה ואין מה להסתיר ואין הרגשת אי נוחות, כמו במתקנים האחרים. ניתן להסיר את הפלטות השקופות על מנת לאכול, לצחצח שיניים ולהמשיך ליהנות מהחיים עם חיוך מאוזן לאוזן.

מהלך הטיפול

בביקור הראשון במרפאה, יקבע על ידי הרופא האם המקרה שלפניו מתאים לטיפול בשיטת Invisaling . אנו נתכנן את מהלך הטיפול, כך שלאחר הכנת מטבע של השיניים, נשלח אותו למעבדת Invisaling.

שם, באמצעות טכנולוגיה תלת ממדית מהמתקדמות ביותר, מתרגמים את הוראת הרופא לסדרה של קשתיות שקופות המותאמות לפה המטופל. אחת לשבועיים מוחלף סט קשתיות והשיניים ינועו בהדרגה, מילימטר אחר מילימטר, עד לתוצאה המתבקשת: שיניים ישרות וחיוך רחב. 

תרצו ייעוץ מרופא מומחה ?