כאבים אחרי טיפול שורש

מהו טיפול שורש, וכיצד הוא מתבצע ?

מהי בעצם המטרה של טיפול שורש ? איך הוא מתבצע ? האם ניתנת אפשרות למנוע צורך בטיפול מראש? מהו הגורם אשר בגללו אנו נזקקים לטיפול שורש? האם טיפול שורש תמיד מצליח? 

ובכן , כיום טיפול שורש הינו טיפול פופולארי מאוד. טיפול זה יכול להימשך עד כשלושה מפגשים, אך ישנם מקרים נדירם בהם הטיפול יימשך זמן רב יותר ומעבר למצופה, מכיוון שטיפול זה נערך לפי חומרת המצב בדלקת השן .

שורש השן
מבנה השן

לדלקת זו יש כמה דרגות חומרה, הדרגה הגבוה ביותר היא כאשר החור מאוד עמוק ומגיע למקום שבו נמצאים כלי דם ועצבים שנקרא "מוך השן". כדי למנוע מקרים לא נעימים אלו יש לטפל בשן כמה שיותר מהר כדי להימנע מהתפתחות הדלקת . במידה ולא מטפלים בדלקת בזמן , עלול להיגרם מצב לא נעים של עקירת השן הפגועה.

שלבי הטיפול

בתחילת הטיפול ינקה רופא השיניים את שלוש תעלות השורש וגם את השן עצמה, לאחר מכן הוא יוציא מתוך השן את רקמת המוך של השן שבה נמצאת הדלקת.

לאחר זאת מקום זה ינוקה באופן יסודי עם חומרים שונים ואז תבוצע סתימה של כל אזור הבעיה בשן, המטרה של סתימת האזור היא לא לאפשר לחיידקים להגיע שוב לשן. לאחר כל הפעולות הללו יש להשלים את החור הנגרם על ידי החיידקיים בעזרת "כתרים" .

ישנו סיכון גבוה לשבירתה של השן המטופלת, לכן הרופא משתמש ב"כתר" כדי לחזקה, השן המקורית היא זו שעליה מודבק ה"כתר", חשוב לציין שה"כתר" הינו כתר זמני שהרופא מדביק לשן .

לאחר תקופה קצרה מודבק הכתר הקבוע. רופא השיניים אינו ממליץ להישאר עם "כתר" זמן רב, מפני שבתקופה אשר הכתר נמצא על השן ישנה הצטברות עצומה של חיידקיים במקום, ויש סיכון גבוה לחזרת העששת לשן המטופל.

עששת בשן
עששת

כישלון בטיפול

לעיתים קרובות, כאבים במקום הטיפול אינם צפויים לאחר טיפול שורש, אבל יתכן כי תורגש סוג של רגישות עזה בשן אשר טופלה. לעיתים נדירות טיפול שורש יכול להיכשל מסיבות שונות שלא אזכיר במאמר זה.

יש לדעת כי הכתר נבנה על ידי טכנאי אשר מוכשר לבניית דברים אלה, כדי שהטיפול יצא מוצלח ניתן שילוב טוב בין הטכנאי לרופא. עקירת השן היא לא הפיתרון היחיד שניתן לבצע לאחר כישלון בטיפול שורש, ישנן כמה אפשרויות נוספות כמו טיפול חוזר או השלמה נוספת לשן .

דברים חשובים שצריך לדעת

יש לדעת כי לפני תחילת הטיפול חובה על הרופא לצלם את המקום ולראות את מצבה של השן ואת מצב השורשים שלה, מכיוון שהרופא חייב לראות את מקור הבעיה לפני תחילת הטיפול . 

צילומים נוספים של הפה ידרשו לפעמים להיעשות במהלך הטיפול. הכתר אשר יודבק לשן בסוף הטיפול חייב להחזיק כמה שנים על השן . כתר זה צריך להיבדק על ידי המטופל כי הוא יושב במקום הנכון ואינו מפריע לו בפעולת לעיסה ועוד, ואם כן רצוי לטפל בבעיה הכי מהר שאפשר.
מדריך נוסף של כללית >> כאן

כאבים אחרי טיפול שורש

יתכן שיהיו כאבים ב24 השעות שלאחר הטיפול, כמו כן השן תהיה רגישה ללחץ, ויהיו קשיים בלעיסה, מומלץ לקחת כדור לשיכוך כאבים כמה שעות לאחר הטיפול, גם אם לא הרגשת כאב, רוב הסיכויים שיורגש כאב בימים שלאחר הטיפול.

שחזור זמני – לאחר טיפול השורש יש בשן שחזור זמני, שחזור זה לעתים רחוקות נופל מהשן ויש צורך לחזור לרופא ולשחזר אותו.

כמה ביקורים אצל הרופא הבעיה גוררת – אין לזה תשובה סופית, תלוי בחומרת הנזק ובעוד גורמים, בדר"כ הטיפול לוקח יותר מביקור אחד.

הביקור הבא – בדר"כ לאחר הטיפול הראשון יש לחכות שבוע לפחות לפניי הטיפול השני בסדרה.

כתר – בדרך כלל לאחר סיום טיפול השורש מורכב כתר על השן, כדי לשמור על השן עד שהיא תתאושש.

זיהוי בעיה בשן

ישנם כמה סימנים חמורים המעידים על עששת בשורש השן המצריך בדחיפות טיפול שורש והם:

• חור אשר הינו נראה בצורה ברורה בשן

• רגישות יותר לחום וקור

• התחלה של פצעים בחניכיים

• נפיחות קלה באזור הפנים

• כאבי שיניים עזים

לרוב טיפול זה מתבצע בהרדמה מקומית של מקום הטיפול, לפעמים רופא השיניים אינו משתמש בהרדמה מפני שהשן כבר איבדה את מקור העצב שלה והיא לא מרגישה כלום אז הצורך בהרדמה אינו נחוץ.

מה לעשות אחרי טיפול שורש

בשעה הראשונה שלאחר הטיפול אסור לאכול, במהלך הימים שלאחר הטיפול יש לאכול בצד הפה הנוגד את הצד בו השן שבוצע בה הטיפול בכדי למנוע כאבים מיותרים ובעיות עתידיות בטיפול.

תרצו ייעוץ מרופא מומחה ?